Rekrutacja ico

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

fb1

 

logowanie

 

rodzicuonet

„MÓWILI PIĘKNIE I Z SENSEM” - PÓŁFINAŁ XIX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU KRASOMÓWCZEGO W WADOWICACH ROZSTRZYGNIĘTY

IMG 8031


19 listopada b.r. w Auli Papieskiej 

I LO im. Marcina Wadowity
już po raz siódmy odbył się półfinał
dla Małopolski zachodniej
Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego
im. Wojciecha Korfantego
pod honorowym patronatem
Ministerstwa Edukacji Narodowej
i Rady Języka Polskiego. 

 

Tym razem tematem przewodnim była sentencja „Lux ex Roma (Światło z Rzymu) - 1050 rocznica Chrztu Polski 966-2016”, stanowiąca trudne wyzwanie dla 11 uczestników finału, którzy zostali wyłonieni w eliminacjach lokalnych w Wadowicach, Makowie Podhalańskim i Kętach.

  „Młodzi mówcy z niełatwym tematem poradzili sobie  świetnie: jedni mówili o papieskim Rzymie, inni o dorobku cywilizacyjnym chrześcijaństwa, jeszcze inni o wyzwaniu, jakim jest sprostanie przez współczesny Kościół kontynuacji nauczania Jana Pawła II czy wcielenie w życie wizji Kościoła otwartego propagowanej prze papieża Franciszka. Finał regionalny zdominowali uczniowie LO w Suchej Beskidzkiej i I LO w Wadowicach -  po 4 reprezentantów w końcowej rywalizacji, ale wygrał bardzo ekspresyjny w swoim wystąpieniu uczeń z LO w Andrychowie Bartosz Mikrut. Oprócz niego 23 listopada na finał ogólnopolski do Katowic pojadą Maciej Polak i Daria Gąska z LO w Suchej Beskidzkiej, a wyróżnienia trafiły do Martyny Guzdek i Łukasza Korzeniowskiego z „Wadowity” i rewelacyjnej gimnazjalistki z Witkowic k/Kęt Martyny Jurzak. Dodam, że podobnie jak w roku ubiegłym jury (Ewa Czaicka, Dorota Bosak – Żeglińska i Mateusz Przybylski z Katowic) ze względu na bardzo wysoki poziom finału zakwalifikowało do rozgrywki centralnej trzy, a nie dwie osoby, jak pierwotnie planowano. To oczywiście podnosi prestiż i potwierdza znakomitą  opinię o młodych oratorach z naszego regionu: w zeszłym roku finał ogólnopolski i trzydniowy pobyt w Brukseli wygrał Karol Nowak z Andrychowa” – powiedział organizator finału, polonista z I LO w Wadowicach, Henryk Odrozek.

  Dodajmy, że uczestników w  progach I LO gościła dyrektor I LO Janina Turek w towarzystwie przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO Marii Talagi, a nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe w Wadowicach. 

 

 mgr Henryk Odrozek