logo ok1

rekrutacja 2017

LOGO BRAZ

250x90 liceum1

srebrneLiceum2016

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że I Liceum Ogólnokształcące

im. Marcina Wadowity w Wadowicach jest wśród 500 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych

w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych

PERSPEKTYWY 2016

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2016"

 maratonplywacki

 

herb1

 

 uonet 

 Dziennik elektroniczny podręcznik dla użytkownika

 

bip

 

wirtualny

 

lowadowice1

 comenius1

 pnwm1

 

 

„Chłopak ma potencjał” - wyjątkowy sukces Łukasza Korzeniowskiego

6  

„Chłopak ma potencjał”

- wyjątkowy sukces Łukasza Korzeniowskiego
dziennikarza wadowickiego „Peryskopu” 
w X Ogólnopolskim Konkursie na  Felieton 
 
    
  

                                                   

    Tytułowe słowa to opinia przewodniczącego jury profesora dr hab. Stanisława Beresia o waszym koledze - pierwszoklasiście z naszego liceum, który jako jedyny reprezentant naszego regionu dotarł do ścisłego finału jubileuszowej imprezy. Jej  organizatorem od początku jest najlepsze w zakresie przedmiotów humanistycznych na Dolnym Śląsku LO nr XII im. Bolesława Chrobrego we Wrocławiu (29 miejsce w kraju w rankingu „Perspektyw”), a prestiż tej rywalizacji potwierdza objęcie nad nią patronatu przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Uniwersytet Wrocławski.

    W tym jubileuszowym roku napłynęła rekordowa ilość 483 prac, spośród których wyłoniono 31 półfinalistów (na liście oprócz Łukasza znalazły się z Małopolski tylko licealistki z Suchej Beskidzkiej i Nowego Targu), ale do elitarnego grona 12. najlepszych, którzy 24 kwietnia b.r. spotkali się na Gali Finałowej we Wrocławiu, z Małopolski Zachodniej awansował jedynie młody dziennikarz „Peryskopu”. Wiek ma tu znaczenie, bo jako pierwszoklasista był najmłodszy z grona finalistów, co podkreślił profesor Bereś, życząc mu nabrania  jeszcze tylko większego doświadczenia i ogłady erudycyjnej, bo talent i własny styl już ma, i wybierając dla niego jako nagrodę osobiste zapiski znanego ironisty i mistrza polemik Witolda Gombrowicza pt. „Kronos”. Nagrodzony felieton Łukasza traktował o „zaśmiecaniu” internetu przez pseudo – celebrytów i interesownych blogerów bez kompetencji oraz o korzyściach płynących z osobistej lektury nie tylko wpisów na różnorodnych portalach w sieci, ale przede wszystkim książki „papierowej”.

    Warto dodać, że także moderator publicystycznej kariery Łukasza, a wcześniej sporej już grupy laureatów OknF, opiekun  „Peryskopu” Henryk Odrozek został wyróżniony publikacją swoich refleksji o „wyławianiu” dziennikarskich talentów i metodach pracy z uzdolnionymi, młodymi ludźmi w okolicznościowej antologii najlepszych felietonów.   

mgr Henryk Odrozek