Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

ZAPROSZENIE DO WZIĘCIA UDZIAŁU W WEBINARIUM

webinariumSerdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium przeznaczonym dla młodego pokolenia, pt. "Etyka w technologii i internecie", organizowanego w ramach Szczytu Cyfrowego ONZ, które odbędzie się 31 maja 2021 r. w g. 15-17. Udział w wydarzeniu jest darmowy, wymagana rejestracja [1]. Webinarium odbędzie się w języku angielskim. Będzie można się dowiedzieć między innymi: · Co na temat sztucznej inteligencji myślą doradca rządu egipskiego, polski doradca OECD i minister Piotr Mazurek? · Dlaczego najpopularniejszy robot na świecie zgodził się przyjąć zaproszenie na wydarzenie? · Co polska młodzież ma wspólnego ze etyczną sztuczną inteligencją? Podczas wydarzenia przedstawiciele Youth IGF opowiedzą o tym, jak zaangażować się w globalnych ruch Youth IGF a także wspólnie z entuzjastami z całego świata tworzyć propozycje zmian legislacyjnych oraz rządowych projektów w zakresie technologii i internetu. Wśród prelegentów znajdą się m.in. Robert Kroplewski - pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. społeczeństwa informacyjnego, polski ekspert ds. etycznej AI w OECD, Komisji Europejskiej i UNESCO, Sally Radwan - doradca Ministra Komunikacji i Technologii Informacyjnych w Egipcie oraz przedstawiciele ONZ. Organizatorami konferencji są Pełnomocnik Rządu ds. polityki młodzieżowej Piotr Mazurek, Youth IGF Poland oraz Rada Dialogu z Młodym Pokoleniem, we współpracy z TrendHouse.org. Wydarzenie odbędzie się po angielsku. Link do rejestracji: https://bit.ly/3yChVlO

HARMONOGRAM ZAJĘĆ OD 17 MAJA 2021 ROKU

W terminie 17 – 23 maja 2021r. na zajęcia stacjonarne w szkole uczęszczać będą następujące oddziały klasowe:

2ASP, 2BSP, 2CSP, 2DSP, 2ESP, 2CG i 2DG.

Pozostałe oddziały w tym czasie realizować będą zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (zdalnie zgodnie z dotychczasowymi zasadami).

W terminie 24 – 30 maja 2021r. na zajęcia stacjonarne w szkole uczęszczać będą następujące oddziały klasowe:

1A, 1B, 1C, 1D, 1E, 2AG, 2BG i 2EG.

Pozostałe oddziały w tym czasie realizować będą zajęcia z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość (zdalnie zgodnie z dotychczasowymi zasadami).

mgr inż. Janina Turek - dyrektor szkoły

 

Pożegnanie maturzystów 2021

Drodzy maturzyści 2021!
 
Zapraszamy do obejrzenia filmu przygotowanego dla Was przez klasę 2AG
z okazji ukończenia naszej szkoły!
Przez 3 lata tworzyliście historię I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach!
Witajcie w gronie absolwentów Gimpla!
PREMIERA FILMU: 30 kwietnia 2021 roku o godzinie 11:00
 

 

Uwaga, uwaga nadchodzą!

Peryskopy nr 157 i 158Co? Po raz pierwszy w historii naszej gazety jednocześnie dwa numery „Peryskopu” - trzy razy „P”: pamiątkowe, pożegnalne, pandemiczne!

     Numery w części „dedykowane” maturzystom, chociaż każdy znajdzie w nich coś dla siebie!

W numerze 157 m.in. :

@ Studniówkowe wspomnienia Waszych nauczycieli (materiał UNIKALNY!) - oto niektóre tytuły: „W studniówkowej dżungli!”, „To drżenie głosu, to drżenie rąk...”, „Zamiana ról – dlaczego nie?”

Czytaj więcej...

Sukces recytatorski Aleksandry Dębskiej

olW marcu br. odbyła się VII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „W kręgu poezji i prozy lagrowej więźniarek Ravensbruck” zorganizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz stowarzyszenie „Rodzina byłych więźniarek niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbruck. Wzięła w nim udział uczennica naszej szkoły Aleksandra Dębska z kl. 2DSP. W kategorii proza Ola zaprezentowała fragment „Wspomnień wojennych” Karoliny Lanckorońskiej, zaś w kategorii poezja wybrała wiersz „Towarzysz podróży”, autorstwa lubelskiej poetki z pokolenia Kolumbów Grażyny Chrostowskiej. Ze względu na sytuację epidemiczną utwory zostały zapisane w wersji filmowej i w takiej formie przedstawione jury. To zaś - obradujące w składzie prof. dr hab. Elżbieta Kuta (Stowarzyszenie Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbruck), Ewa Romaniak (aktorka) i Roksana Szczypta-Szczęch (Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Krakowie) - przyznało Oli I miejsce w eliminacjach województwa małopolskiego a tym samym tytuł finalistki konkursu.

nauczyciel historii – dr Agnieszka Graboń

Seweryn finalistą!

1Miło mi poinformować o sukcesie ucznia klasy 2BSP Seweryna Lizaka, który uzyskał tytuł finalisty XIV Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego”. Tematyka Olimpiady obejmuje tzw. zakres stały (podstawa programowa nauczania historii) oraz zakres zmienny (wybrany wątek z dziejów Polski w wymiarze rozszerzonym). W tym roku szkolnym blok zmienny dotyczył historii polityczno – militarnej w czasach panowania dynastii Piastów i Jagiellonów. Etap finałowy odbył się 7 kwietnia i polegał na sporządzeniu eseju na jeden z podanych przez Komitet Główny tematów. Warunkiem koniecznym uzyskania tytułu finalisty było otrzymanie z niego przynajmniej oceny dobrej. Sewerynowi gratulujemy wiedzy i pasji historycznej!

nauczyciel historii – dr Agnieszka Graboń

MAMY LAUREATA OLIMPIADY LITERATURY I JĘZYKA POLSKIEGO!

Marcin Płonka - laureat olimpiady

 

Marcin Płonka LAUREATEM
Olimpiady Literatury i Języka Polskiego!

Uwaga! Ostrzega się, że ten wpis będzie miał charakter osobisty i emocjonalny! Marcin, słuchacz maturalnej klasy humanistycznej, kontynuując pasmo sukcesów polonistycznych z lat poprzednich, jako drugi w historii naszego liceum został nie tylko finalistą, ale i laureatem Olimpiady Literatury i Języka Polskiego. To wyjątkowe osiągnięcie daje mu wynik 100% na obu poziomach matury, a także indeks na kierunki humanistyczne wielu uczelni. Dla mnie, jego opiekuna, wyjątkową satysfakcją było najpierw namówienie go do tego dodatkowego wysiłku, a potem, jak sam to nazwał, WSPÓŁpraca przy kolejnych etapach olimpiady. To w pracy nieobojętnego polonisty jest najwyższa forma przyjemności, kiedy uda mu się zainspirować, a następnie uwalniać kolejne pokłady wcześniej jedynie potencjalnych możliwości, by w końcu WSPÓŁpracować już nie z „podopiecznym”, lecz wchodzić w dialog z intelektualnym partnerem, który sam stawia pytania, podsuwa tematy do rozważań, nie ustaje w przesyłaniu tzw. zagwozdek do rozstrzygnięcia, nawet jeżeli zbliża się już północ:) Za pracowitosć, kreatywność i wreszcie dojrzałość w podejściu do wzbogacania nie tylko swojej wiedzy, ale i osobowości Marcinowi ten sukces – parafrazując obiegowe już powiedzenie - „po prostu się należał!” Gratulacje!

mgr Henryk Odrozek

NADCHODZI DZIEŃ WADOWITY 2021

DZIEŃ WADOWITY ONLINE 23 kwietnia 2021 16.00 - 18.303


 JESTEŚMY DLA WAS NA FACEBOOKU I NA INSTAGRAMIE!

 

instagram                           fb
gimpelwadowice                         I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach 

 

 

 

Konkurs neurobiologiczny

1Gratulacje dla uczennicy naszej szkoły Róży Wilkońskiej IICG, która przeszła do Ogólnopolskiego Etapu Konkursu Neurobiologicznego!

Był to etap regionalny, który odbył się 6 marca 2021 roku i wymagał ogromnej wiedzy z zakresu budowy i funkcjonowania układu nerwowego. Tym bardziej gratuluję i życzę dalszych sukcesów w kolejnym ostatnim etapie, który odbędzie się już w kwietniu. POWODZENIA!

                                                                                                               opiekun mgr Karolina Górzańska

Shamrock , the contest which rocks!

221 marca 2021 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie odbył się finał XVII edycji Powiatowego Konkursu Języka Angielskiego SHAMROCK.

Zadaniem uczestników było przygotowanie prezentacji na dowolnie wybrany temat związany z krajami anglojęzycznymi. Różnorodność poruszanych tematów była ogromna. Nie zabrakło Brexitu, historii londyńskiego metra, grupy Queen, angielskiego footbalu, irlandzkich wojen religijnych, przyrody i ekonomii Stanów Zjednoczonych, a przede wszystkim Williama Shakespeare'a. Jury brało pod uwagę wkład pracy włożony w przygotowanie prezentacji, wymowę oraz błyskotliwość odpowiedzi na pytania zadawane przez komisję.

Z ogromną radością i dumą pragnę pogratulować uczniom naszej szkoły zajęcia I i II miejsca!

Kacper Zimmer z klasy IIId zajął I miejsce za bardzo ciekawą prezentację pod tytułem Struktura ekonomiczna Stanów Zjednoczonych, a Kamil Jarkowski z klasy IIIa - miejsce II za niezwykle interesującą prezentację pod nazwą Przyroda Stanów Zjednoczonych.

Gratuluję naszym zwycięzcom oraz zachęcam wszystkich przyszłorocznych maturzystów do udziału w tym wyjątkowym konkursie, gdyż jest on wspaniałym sposobem na zaprezentowanie różnorodności swoich talentów oraz własnych zainteresowań.

                                                                          Szkolny Opiekun Konkursu
mgr Barbara Hydzik

Nasze dziewczyny dzielnie się spisały!

Amelia i OLA24 lutego b.r. w ścisłym reżimie sanitarnym w Auli I LO im. Marcina Wadowity odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: ”Wojny nie mają zwycięzców” i choć nie był łatwy, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikajac „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia. Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji tytułowej sentencji, dostrzegając wieloaspektowość poruszanego zagadnienia, co na dodatek zostało poparte świetnym warsztatem krasomówczym.

Według słów członków jury: Tamary Wiecheć, kierownika działu Animacji Kulturalnej Wadowickiego Centrum Kultury oraz Doroty Bosak - Żeglińskiej , nauczycielki języka polskiego w CKUiZ nr 2 w Wadowicach najbardziej ujmująco i przekonywująco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trzech oratorek, którzy zajęły czołowe lokaty. Zwyciężyła Zuzanna Kapela z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, drugie miejsce zajęła Iwona Smolec z tej samej placówki, a trzecie – startująca po raz trzeci z rzędu – Edyta Ślęzak z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Postanowiono przyznać wyróżnienie I stopnia Oliwii Chrząszcz z LO nr I w Suchej Beskidzkiej. Laureatem Nagrody Publiczności została Iwona Smolec.

Czytaj więcej...

Publicyści z „Peryskopu” najlepsi w Małopolsce!

Fam 2020 M.KudacikFAM 2020 M PonkaChwała organizatorom jubileuszowego 40. Małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży z MDK im. A.Bursy w Krakowie, którzy nie dali się zastraszyć pandemii i wbrew wszelkim przeciwnościom pomiędzy 7 a 14 grudnia 2020r. przeprowadzili w sieci finały we wszystkich zaplanowanych kategoriach, wykorzystując nowoczesne technologie. Najmniej ta cyfrowa rzeczywistość była potrzebna przy ocenianiu prac w dziedzinie „formy literackie i publicystyczne”, ale przydała sięprzy ich prezentacji w czasie finałowego tygodnia na stronach organizatora.

Tradycyjnie już na sześć przyznanych nagród i wyróżnień połowa trafiła do „Peryskopowiczów”: Martyna Kudłacik napisała bezapelacyjnie najlepszy felieton „Sami swoi”, a Marcina Płonkę wyróżniono za świetny reportaż „Ostateczna decyzja”, co oznacza, że w podkategorii „formy publicystyczne” zgarnęliśmy komplet! A na deser w kategorii proza wyróżniono Dominikę Kocot. Tylko poezję pozostawiliśmy innym szkołom, ale w przyszlym roku, kto wie?

mgr Henryk Odrozek

Przedświąteczne spotkanie polsko-amerykańskie

1W środę 16 grudnia 2020 r. uczniowie naszej szkoły mieli możliwość spotkania online z Elizabeth Sadus z Chicago. Celem spotkania było zbudowanie odwagi i śmiałości uczniów w posługiwaniu się językiem angielskim. Rozmowa dotyczyła codziennych tematów i przeżyć oraz różnic kulturowych w sposobie celebrowania tradycji świąt Bożego Narodzenia. Nie zabrakło oczywiście rozmowy na temat sytuacji w czasach pandemii. Okazało się, że mimo iż dzielą nas tysiące kilometrów, to borykamy się z tymi samymi problemami, poczuciem osamotnienia i zmęczeniem ciągłymi ograniczeniami. Nawiązaliśmy również do wątku umowy partnerskiej Wadowic z Chicago Heights jako miast siostrzanych, dowiadując sie przy okazji, że w Chicago mamy nazwę swojej uliczki ‘Wadowice Way’. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze, umówiliśmy się na kolejne :)

                                                                                                                         mgr Magdalena Winter