logo ok1

rekrutacja 2017

LOGO BRAZ

250x90 liceum1

srebrneLiceum2016

Fundacja Edukacyjna "Perspektywy" potwierdza,

że I Liceum Ogólnokształcące

im. Marcina Wadowity w Wadowicach jest wśród 500 najlepszych liceów

w Polsce sklasyfikowanych

w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych

PERSPEKTYWY 2016

i przysługuje mu tytuł

"Srebrnej Szkoły 2016"

 maratonplywacki

 

herb1

 

 uonet 

 Dziennik elektroniczny podręcznik dla użytkownika

 

bip

 

wirtualny

 

lowadowice1

 comenius1

 pnwm1

 

 

NOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ LEKCYJNYCH JUŻ DOSTĘPNY !!!

update

 

AKTUALIZACJA PLANU LEKCJI !

Informuję, że nowy rozkład zajęć lekcyjnych obowiązujący od 27 kwietnia 2015 roku jest już dostępny na stronie internetowej oraz w  dzienniku elektronicznym.

administrator

CZUWANIE MATURZYSTÓW 2015 - FOTORELACJA !

czestochowa017

 

Zapraszam do obejrzenia fotorelacji z czuwania maturzystów w Częstochowie w nocy z 20/21 kwietnia 2015 roku.

mgr Zygmunt Górski

Czytaj więcej...

COMENIUS W BAD BERGZABERN - EPILOG !

EpilogEPILOG

Monika: Musimy teraz napisać epilog.
Irena:  A musimy to robić?
Monika: Tak, bo taką mamy tradycję.
Nałóduś: A że nasza szkoła ma tylko tradycję, to musimy ją podtrzymać.

Nałóduś: Co soll ich z tym tun?

Irena: Radek woli Niemki niż wszystko inne.

Radek: Niemiecka gościnność prawie jak polska.

Pewien Niemiec: Jak masz na imię?
Kasia S:  Kate.
Niemiec: A ja William.

Czytaj więcej...

TEOLOGIA W NASZEJ SZKOLE NA WYSOKIM POZIOMIE !!!

rel1

 

W dniach 16-18 kwietnia 205 roku odbył się w Łomży ogólnopolski finał XXV Olimpiady Teologii Katolickiej. Do tegorocznej edycji przystąpiło 12 tysięcy uczniów z całej Polski. Wśród nich było trzydziestu uczniów naszego Liceum. Do etapu diecezjalnego, który odbył się w marcu w Krakowie przystąpili: Adrian Michalec (1a), Karolina Kolasa (2e), Kinga Rokowska (3e), Aleksandra Knapik (3e). Czwórka finalistów zajęła bardzo wysokie miejsca wśród 132 uczestników.
Największy sukces osiągnęła po raz trzeci z rzędu Ola, która zajęła II miejsce i reprezentowała wadowickie Liceum oraz Archidiecezję Krakowską w finale ogólnopolskim.

Czytaj więcej...

COMENIUS W BAD BERGZABERN - RELACJA PIĄTA !

Dzień 5

 

 

Jak się nam udało?

Jak? Spotkaliśmy ludzi z czterech rożnych krajów, których połączył nie tylko projekt, ale chęć odkrywania europejskiej różnorodności.
Piątek 17.04.2015, dniem świętowania, ale i dzielenia się tym, co wspólnie stworzyliśmy. A powstało tego naprawdę dużo: wywiady, filmy, impresje teatralne i dzieła plastyczne. I nie jest to rownież przypadek, ze wszystkie przenika pragnienie wolności, co pokazała między innymi w swoim wzruszającym tańcu Irena Wiktor.
Krocząc od wzruszenia do wzruszenia, od wspomnienia do wspomnienia, wiemy, co zabierzemy w dalsza drogę (piosenka "My way" w czterojezycznym (!) brawurowym wykonaniu Izabeli Nałódki).
Bogatsi o wszystkie comeniusowe doświadczenia jesteśmy pewni, że się jeszcze spotkamy.

Czytaj więcej...

SUKCESY W TENISIE STOŁOWYM !!!

Drużyna I LO 8 i 9 kwietnia 2015 roku w Radoczy odbyły się finały powiatowe w drużynowych rozgrywkach tenisa stołowego szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowała drużyna dziewcząt w składzie: Aleksandra Warpacha (kl.Ic), Sara Paczyńska (kl.Ig) oraz drużyna chłopców: Michał Ostanek (kl.Ia), Gabriel Gołda (kl.IIa), Grzegorz Zając (kl.Ic). Oba zespoły nie miały sobie równych i we wszystkich pojedynkach gładko pokonały swoich rywali, uzyskując tytuły Mistrzów Powiatu Wadowickiego. Tym samym wywalczyły jedocześnie awans do finałów wojewódzkich, w których również osiągnęły ogromny sukces. 15 kwietnia 2015 roku w Nowym Targu, po zaciętych i emocjonujących pojedynkach, chłopcy uplasowali się na wysokim IV, a dziewczęta IX miejscu wśród wszystkich szkół w Małopolsce.

                                                                  mgr Andrzej Jędrzejowski

Czytaj więcej...

COMENIUS W BAD BERGZABERN - RELACJA CZWARTA !

Dzień 4

 Europejczycy

W Strasburgu czuliśmy się jak ryba w wodzie, zwłaszcza że w budynku zwiedzanego przez nas Parlamentu Europejskiego odbywało się posiedzenie Mlodzieżowej Rady Europy. Odkrywaliśmy rownież  polskie ślady, dla nas tym ważniejsze, że łaczące się z naszym projektem, dotyczącym  demokratycznych zmian w Polsce (przypominające między innymi Stocznię Gdańską i postać Bronisława Geremka). Potem z pomocą niemieckich gospodarzy wyruszyliśmy na spotkanie z innymi atrakcjami stolicy Alzacji - regionu, który łączy w sobie to, co niemieckie i francuskie. Pełny wrażeń dzień zakończył udział w wernisażu prac plastycznych powstałych w ramach projektu. 

Czytaj więcej...

"ŁAWECZKA KAROLA WOJTYŁY"

"Ławeczka Karola Wojtyły"Z okazji Jubileuszu 150 - lecia Gimnazjum i Liceum w Wadowicach, podjęliśmy trud ufundowania symbolicznej rzeźby przestrzennej, upamiętniającej uczniów tej najstarszej w Małopolsce Zachodniej szkoły średniej.

"Ławeczka Karola Wojtyły",

którą ninejszym aktem przekazujemy pod opiekę społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, honoruje nie tylko postać najwybitniejszego absolwenta szkoły, ale także pamięć wielu pokoleń uczniów, ich szkolną młodość, trud nauki i kształtowania charakterów.
Życzymy sobie, aby "Ławeczka" była miejscem nie tylko pamiątkowej fotografii, ale refleksyjnej zadumy nad 150 - letnimi dziejami "Kochanej, starej budy".

KOMITET ORGANIZACYJNY                                                  ZARZĄD TMZW

                                     Wadowice, 16 kwietnia 2015 roku

Czytaj więcej...

COMENIUS W BAD BERGZABERN - RELACJA TRZECIA !

Dzień 3Flammkuchen

Zutaten: 20 modułów
   20 sal
   4 prezentacje narodowe
   16 propozycji gospodarzy
    Dobra znajomość niemieckiego

Zubereitung:
Wszystkie składniki (najwyższej jakości) należy połączyć tak, aby uzyskać efekt różnorodności, kreatywności i otwartości. Doprawić do smaku dowcipem i polotem. Podgrzewać emocje w odpowiedniej temperaturze przez jakieś 4 godziny. Spróbować, by wiedzieć, jak smakuje Comenius.


*Flammkuchen: tradycyjna potrawa z regionu Rheinland - Pfalz.      

Czytaj więcej...

COMENIUS W BAD BERGZABERN - RELACJA DRUGA !

DZIEŃ 2

 

 W DRODZE...

Dzień upłynął pod znakiem podróży w czasie. Przemierzając zielone trasy najpiękniejszego landu w Niemczech: Rheinland - Pfalz (opinia gospodarzy), poznawaliśmy jasne i ciemne strony niemieckiej historii. Zobaczyliśmy Hambach, Osthofen i Speyer. Odkryliśmy na nowo ideę  solidarności europejskiej dzięki działalności uczestników Hambacher Fest (1832): Niemców, Polaków i Francuzów, zwolenników idei wolności, równości i braterstwa. 

Czytaj więcej...

COMENIUS W BAD BERGZABERN - RELACJA PIERWSZA !

Dzień 1

 

Wiosna narodów w Bad Bergzabern

Wraz z wiosną zespół Comeniusa dotarł do Bad Bergzabern. Tam oprócz kwitnących migdałów i winnic czekała z powitaniem szkolna orkiestra jazzowa. Dzięki pomysłowości gospodarzy najważniejszym elementem ComeNiusa stała się litera "N", którą zbudowaliśmy z nas samych. Rzecz jasna innym grupom narodowym przypadły w udziale pozostałe litery, a całość zakończyło radosne "Hände hoch!" oraz wariacje na temat zastosowania chusteczek - upominków od naszej grupy. Wreszcie ruszyliśmy na spotkanie z miastem i jego burmistrzem. 

Czytaj więcej...

CERTYFIKAT "WIARYGODNEJ SZKOŁY"

Certyfikat "Wiarygodna Szkoła"

PROJEKT "MŁODZI GŁOSUJĄ"

mlodzi glosuja

 

Po raz kolejny weźmiemy udział w organizowanej przez Centrum Edukacji Obywatelskiej akcji „Młodzi głosują”. Akcja ta ma charakter przede wszystkim pro-frekwencyjny i informacyjny. W ramach tej akcji w naszej szkole odbędą się:

1.    LEKCJA POKAZOWA połączona z debatą na temat URZĘDU PREZYDENTA RP w czwartek (16.04.2015r.) o godz. 15:00 w Auli Papieskiej.

2.    PRAWYBORY PREZYDENCKIE w piątek (17.04.2015r.) w czasie przerw na korytarzu parteru.

mgr Tomasz Cupak

KAROLINA WICHEREK WYRÓŻNIONA W KONKURSIE NA MINIATURĘ TEATRALNĄ !

K WicherekKoło teatralne może pochwalić się kolejnym sukcesem. Scenariusz sztuki „Nie ma w nas miłości” Karoliny Wicherek, uczennicy klasy IIc, został wyróżniony na IV Konkursie Na Miniaturę Teatralną w Poznaniu. Laureaci  Konkursu mają możliwość zaprezentowania swoich tekstów większemu gronu odbiorców zarówno podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu, w trakcie Warsztatów Dramatopisarskich w Obrzycku, na które, w ramach nagrody, otrzymują specjalne zaproszenie, jak i podczas slamów dramatopisarskich Światowego Kongresu ASSITEJ. Wybrane miniatury są również prezentowane w cyklu Scena Czytana, w comiesięcznych spotkaniach z nową dramaturgią dla młodzieży proponowanych przez Centrum Sztuki Dziecka na Scenie Wspólnej w Poznaniu.

Karolinie gratulujemy, życząc niegasnącej weny i niekończących się inspiracji !

mgr Magdalena Winter

KONKURS PUBLICYSTYCZNY "O LAUR PERYSKOPU" ROZSTRZYGNIĘTY !!!

IMG 3392„Sprawnie, z sensem i odważnie” - XVI Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty !

 To już po raz szesnasty 28 marca b.r. w Auli Papieskiej I LO im.Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak - Żeglińska – polonistka w ZS nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Wadowicach, Ewa Czaicka – wieloletni metodyk języka polskiego, Jacek Dyrlaga – redaktor naczelny „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej” po starannym przeanalizowaniu rekordowej w historii konkursu liczby 53 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

Czytaj więcej...

AID FOR VANUATU !!!

Szanowni Nauczyciele i Uczniowie!

W bieżącym roku szkolnym Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii organizowało dla małopolskich szkół ponadgimnazjalnych konkurs "Antypody znane - nieznane". Tematem przewodnim było państwo Vanuatu – mały wyspiarski kraj na Pacyfiku. Nasza Szkoła uczestniczyła w tym konkursie.
W zeszłym tygodniu cyklon o prędkości wiatru 300 km/h spustoszył ten mały biedny kraj. Działając razem z innymi szkołami, które brały udział w konkursie moglibyśmy zebrać kilka pudełek pomocy szkolnych dla tamtejszych szkół i z pomocą Polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych przesłać tą pomoc do szkoły na wyspie Tanna.
Proszę osoby, które chciałyby się włączyć do pomocy o przyniesienie do Sali geograficznej pomocy szkolnych takich jak: ołówki, gumki, linijki, kredki, pisaki, długopisy, kalkulatory, nożyczki, papier kolorowy i tym podobne przybory szkolne, które trafią do dzieci na Vanuatu.
Na dary będzie w Sali wystawione dużo pudło. Na waszą pomoc czekam do środy 1go kwietnia. Następnie paczkę wyślę do siedziby ANZORA Krakowie i wraz z paczkami z innych szkół rozpocznie ona długą drogę na Antypody.

koordynator akcji i opiekun SKKT – Rafał Cmunt