Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

pol

 

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

pdf ico malaarchiwalne "Peryskopy" online

 

"By rozum był przy młodości" - "Peryskop"

  "Niespodziewanie się wynurzać i uważnie obserwować" - to motto zespołu redakcyjnego pisma I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity, które istnieje już 23 rok. W grudniu 1991 r. grupa entuzjastów pod wodzą "notorycznego wytwarzacza twórczej atmosfery", czyli opiekuna redakcji mgr. Henryka Odrozka, dzięki skromnej dotacji Komitetu Rodzicielskiego mogła wydać pierwszy, powielony jeszcze techniką kserograficzną numer.Redakcja zainicjowała funkcjonujący już kilkanaście lat Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu”.
    Największe dotychczasowe sukcesy to bezapelacyjne zwycięstwa w  kolejnych konkursach powiatowych, z kolei w 2003 i 2004r. dwukrotnie 3 miejsca, w 2005 i 2006r. zwycięstwo, 2007 I miejsce ex aequo, w 2008r. II miejsce (pierwszego nie przyznano), w 2009, 2010 i 2011r. ponownie zwycięstwo i statuetka Pegaza za „całokształt” w bardzo silnej konkurencji pism z najlepszych krakowskich i małopolskich liceów w Festiwalu Artystycznym Młodzieży pod patronatem Kuratora Oświaty w Krakowie (w nagrodę na warsztaty zaprosił nas Naczelny „Dziennika Polskiego” Maciej Kwaśniewski). W 1998 r. w konkursie Fundacji Batorego, zaś w 1999 r. w rankingu „Głosu Wągrowieckiego” uznanie za jedną z najlepszych gazet w kategorii szkół średnich w Polsce, w 2008 roku IV miejsce w prestiżowym Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych „Forum Pismaków” pod patronatem Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu, w 2010 wyróżnienie, a w 2011 II nagroda w największym Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych organizowanym pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej przez tygodnik „Kontakty” z Łomży. Przełomowym (w pewnym sensie) wydarzeniem stało się uhonorowanie nas w 2003r. tytułem młodzieżowej "Gazetki X-lecia", gdyż dzięki temu władze powiatu przyznały specjalne godziny na prowadzenie kółka dziennikarskiego. Być może pomogło również prowadzenie od 13 lat Powiatowego Konkursu Publicystycznego i przedruki artykułów z "Peryskopu" m.in. w "Trybunie Śląskiej", "Dzienniku Zachodnim" i "Cogito".
    Gazeta rozchodzi się oprócz liceum także wśród gimnazjalistów i na tzw. "mieście" (w zaprzyjaźnionej księgarni i "sklepiku branży ogólnej"), a finansowana jest ze sprzedaży nakładu i dotację poprzez konto Rady Rodziców.
    Kolejnym ewenement to przyjęcie naszej gazety, po spełnieniu wymogów statutowych, jako jedynego pisma szkolnego w kraju do Polskiego Stowarzyszenia Prasy Lokalnej, w którego pracach uczestniczymy aktywnie od 1994r.
    Ważnym wydarzeniem dla usprawnienia sposobu pracy z młodymi żurnalistami stało się nawiązanie w czerwcu 2003r. współpracy z "Newsweek Junior". Przesyłane przez redakcję materiały metodyczne i kolejne numery pisma pomagały w zapoznaniu z warsztatem pracy nowoczesnego dziennikarza.
    Młodzież bierze również udział w obozach i warsztatach dziennikarskich (to forma nagrody za aktywność) w Polsce i Niemczech, zaś corocznie jedna (a czasami nawet kilka osób) podejmuje studia na dziennikarstwie Uniwersytetu Jagiellońskiego czy Uniwersytetu Warszawskiego (do dziś mamy studenckiego korespondenta w Warszawie - Anię Klaję, laureatkę Akademickiego Konkursu Publicystycznego im. ks. biskupa Jana Chrapka). Pomagają im doświadczenia zdobyte z pracy w naszym piśmie, a także sukcesy indywidualne: na 12 Nagród Głównych w Powiatowym Konkursie Publicystycznym „Peryskopowicze” zdobyli 8, nie licząc ogromnej ilości nagród i wyróżnień „specjalistycznych” w kategoriach felieton i reportaż, Ania Wiecheć została laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepszy Felieton, a Magdalena Kojder na Najlepszy Reportaż pod patronatem „Gazety Wyborczej”, zaś Krzysztof Łabędź to laureat nagrody za najlepszy tekst w Ogólnopolskim Konkursie Gazet Szkolnych ”Forum Pismaków” (2008). Ponadto „Peryskopowiczki” w roku 2010 zdobyły laury w kolejnych konkursach publicystycznych: Karina Polak uzyskała tytuł finalistki w ogólnopolskim projekcie „Jestem Szefową” pod patronatem minister ds. równego traktowania płci Elżbiety Radziszewskiej  na esej dotyczący właśnie równości płci.  W małopolskim konkursie „Między „siecią” a realem” nasze żurnalistki zdobyły 3 nagrody główne i wyróżnienie, zaś w konkursie na recenzję teatralną zorganizowanym pod patronatem Marszałka Województwa przez Teatr im. J .Słowackiego „nasi” zajęli w 2010r. miejsca od 2 do 5 (otrzymali propozycję pisywania do specjalistycznego wortalu „Dziennik Teatralny”), a szkoła została uznana za najlepsza w tej „branży” w Małopolsce, zaś w 2012r. miejsce 1 i 2 (Gabriela Kurpiel i Karina Polak) i specjalne wyróżnienie szkoły przez patrona konkursu – Zarząd Województwa Małopolskiego.
    Z całą pewnością praca w gazecie pomaga doskonalić sprawność językową uczniów, ale i uczy ich swego rodzaju "odwagi cywilnej" w poruszaniu spraw drażliwych czy kontrowersyjnych, np. problem szkolnej "fali" czy podawania alkoholu nieletnim w lokalach. Mogą również uczestniczyć w ciekawych wydarzeniach lub wspomagać interesujące inicjatywy: kiedyś numery specjalne z okazji 130-lecia szkoły, czy projekt programu Socrates - Comenius "Demokracja w szkole", a także promocja zespołu muzycznego utworzonego przez naszego absolwenta.
Wszystkie strony społeczności szkolnej mają okazję zaprezentować swoje opinie w gazecie: nauczyciele, dyrekcja, rodzice, uczniowie, a dla lepszej komunikacji w bibliotece znajduje się skrzynka kontaktowa "Peryskopu".
    No i na koniec: największą chyba nagrodą dla opiekuna pisma jest, usłyszana od jednego z rodziców przyprowadzających swoje dziecko do zapisu, zdanie: "Syn chce do tej klasy, gdzie uczy profesor Odrozek, bo zamierza pisać do "Peryskopu"...

Z dziennikarskim pozdrowieniem:

Henryk Odrozek, opiekun redakcji