Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

Z SKKT na Mogielicy

DJI 0517-012 października wyruszyliśmy na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego - Mogielicę. Bardzo ciekawa jest budowa geologiczna tego pasma górskiego. Nastąpiło tu odwrócenie rzeźby i budowy geologicznej, czyli tak zwana inwersja. Struktury skalne wypukłe (antykliny) budują obniżenia terenu, a struktury wklęsłe (synkliny) – wzniesienia. Skały, z których zbudowane są góry Beskidu Wyspowego są już bardzo typowe – to flisz karpacki złożony z piaskowców i łupków. Charakterystyczne jest w tych górach występowanie izolowanych, odosobnionych wzniesień, które wznoszą się ponad łagodnie pofalowane, niżej położone tereny. Przepięknie widać to w jesienne poranki, kiedy mgły ścielą się w dolinach i oglądający ten widok ma wrażenie, że wniesienia górskie to wyspy w oceanie chmur.

Wędrowaliśmy bardzo malowniczym, przecinającym liczne polany, widokowym szlakiem żółtym z Rzek. Po drodze na zdobyliśmy trzy tysięczniki Beskidu Wyspowego: Jasień 1052m n.p.m., Kutrzyca 1058m n.p.m., Krzystonów 1012m n.p.m. i sam szczyt Mogielicy wznoszący się na 1170m n.p.m. Jest on najwyższy w Beskidzie Wyspowym, zalicza się zatem do Korony Beskidów.

Kto zdobywa punkty do Górskiej Odznaki Turystycznej, albo chciałby zacząć to podaję punktację tej wycieczki:

(grupa górska) BZ06

Rzeki – Jasień 8pkt

Jasień – Polana Wały 1pkt

Polana Wały – Mogielica 6pkt

Mogielica – Jurków 5pkt

w sumie 20pkt

            Dziękuję opiekunom tej wycieczki za pracowity dzień spędzony razem, a Przemkowi za zdjęcia z drona. Z wami - młodzi turyści – bardzo miło się wędrowało!

Z pozdrowieniami – opiekun SKKT – mgr Rafał Cmunt