logo ok1

 

 herb1

bip

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 

XxY

 

rodzicuonet

„Peryskop” łączy ludzi!

30-lecie PeryskopNiespodziewanie się wynurzać i uważnie obserwować” – takie motto już 30 lat towarzyszy gazecie I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach „Peryskop”. W tym czasie prawie 540 autorów zapisało 2800 stron opublikowanych w 162 numerach pisma: tak statystycznie prezentuje się dorobek najdłużej nieprzerwanie wydawanego pisma szkoły średniej w Małopolsce, a być może i jednego z „najstarszych” w swojej kategorii w kraju. Ale „Peryskop” to przede wszystkim fantastyczni ludzie, zdolni, a czasami wręcz wyjątkowo uzdolnieni i kreatywni, którzy stoją za zdobyciem 112 nagród indywidualnych i zbiorowych w konkursach o randze ogólnopolskiej i małopolskiej oraz 81 na poziomie powiatowym. 

Czytaj więcej...

Publicyści „Peryskopu” – znowu zdecydowanie najlepsi!

Laur 2022 2

23 kwietnia b.r. w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół średnich powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczycielka języka polskiego, Bogdan Szpila– dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu 30 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

Czytaj więcej...

Uczniowie Gimpla finalistami konkursu wiedzy o Senacie RP

IMG 20220408 092712

W piątek 8 kwietnia 2022 roku  Julia Odrobina i Igor Kamski z klasy 3ESP wzięli udział w finale konkursu "Senat Rzeczypospolitej Polskiej – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej". Zawody centralne odbyły się w budynku Senatu RP z honorowym udziałem Marszałka Senatu Tomasz Grodzkiego. Konkurs zorganizował Wydział Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego na zlecenie izby wyższej parlamentu. Powodem do zorganizowania tego wydarzenia były obchody 100 – lecia odrodzenia się Senatu po odzyskaniu niepodległości. W pierwszym etapie uczniowie mieli za zadanie napisać pracę naukową poświęconą Senatowi. Z kilku tysięcy nadesłanych prac jury wybrało 80 najlepszych a ich autorów zaproszono do Warszawy na finał konkursu. Nasi uczniowie uzyskali tytuł finalistów i dzięki temu uzyskali indeksy m.in. na Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość dała również możliwość wizyty w budynku parlamentu i spotkania polityków, których na co dzień widzimy tylko w mediach. Było to dla nas wyjątkowe doświadczenie.

Tomasz Cupak

   

 

IMG 20220408 143459   IMG 20220408 143239

IMG 20220408 093111

Ogólnopolski Plebiscyt "Nauczyciel na medal"

image4      W październiku 2021 roku pani Dyrektor mgr inż. Janina Turek poinformowała Radę Pedagogiczną, że kilku nauczycieli z naszej szkoły zostało nominowanych do udziału w Ogólnopolskim Plebiscycie "Nauczyciel na medal". Głosowanie odbywało się poprzez wysyłanie sms-ów na stronę Gazety Krakowskiej. Pierwszy etap, czyli etap powiatowy odbywał się od 29 października do 1 grudnia. W powiecie wadowickim I miejsce w kategorii Nauczyciel szkoły ponadpodstawowej zajęła mgr Barbara Boguń, deklasując swoich rywali. Etap wojewódzki trwał od 6 do 14 grudnia. Do finału ogólnopolskiego przechodził tylko zdobywca I miejsca w danej kategorii. Reprezentantka naszego liceum mgr Barbara Boguń zajęła zaszczytne III miejsce na szczeblu wojewódzkim i 8 kwietnia 2022 roku odebrała swoją nagrodę i dyplomy podczas uroczystej gali, zorganizowanej przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie i Gazetę Krakowską.

Czytaj więcej...

Róża Wilkońska - I miejsce w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej

image2Ogromny sukces uczennicy naszej szkoły Róży Wilkońskiej IIICG, która zdobyła pierwsze miejsce i tytuł laureata w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (European Union Contest for Young Scientists - EUCYS) oraz zdobyła nominację do reprezentowania Polski w finałach EUCYS w Lejdzie (Holandia) w 2022r.
Finał miał miejsce 01-02 kwietnia 2022r. w Warszawie w Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego. Finaliści oceniani byli przez wybitnych specjalistów z następujących dziedzin: chemii, matematyki, informatyki, onkologii, biologii i genetyki. Konkurs wymagał od uczestników obszernej wiedzy interdyscyplinarnej.
Jest to wyjątkowy sukces dla I LO im. Marcina Wadowity, ponieważ Róża jest pierwszą uczennicą, która zdobyła tytuł laureata pierwszego miejsca w tak trudnym konkursie.

Czytaj więcej...

„O radości, iskro bogów…” - Kacper Gołąb wśród najlepszych mówców w Polsce!

kacper go
     11 marca w pięknej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach 23 uczestników finału XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, wyłonionych w eliminacjach regionalnych w całym kraju, wygłosiło przemówienia osnute wokół sentencji Seneki „Prawdziwa radość jest rzeczą poważną”. Wasz kolega Kacper Gołąb z 2d został przez jury pod przewodnictwem profesor Renaty Przybylskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego wyróżniony Nagrodą Specjalną ufundowaną przez Stowarzyszenie Twórczej Edukacji Polonistycznej, współorganizatora konkursu, jedną z pięciu nagród głównych przyznanych przez jurorów.  Tym sukcesem Kacper  potwierdził znakomitą jakość mówców z naszego regionu, bo w zeszłym roku laureatką została uczennica liceum z Suchej Beskidzkiej, a wcześniej uczeń liceum andrychowskiego.

Czytaj więcej...

NASZ GIMPLOWY MERCH !

 ❗UWAGA❗
Nasz gimplowy merch jest znów dostępny pod adresem
Jeśli macie wątpliwości w sprawie np. rozmiaru ubrań - służymy pomocą! Już w środę i piątek, na długich przerwach w sali nr 5 będą dostępne ubrania do przymierzenia (o różnych rozmiarach).
Pamiętajcie, zamówienia można składać do 20 marca 2022! (Będą one realizowane, na przełomie kwietnia oraz maja.)
Bardzo serdecznie zapraszamy Was do skorzystania z tej okazji!
Niech Wam się noszą wspaniale. 
274948966 4701388049959367 1086130395518517503 n274928329 4701388046626034 1078725627423508990 n

„Prawdziwa radość jest rzeczą poważną”” - półfinał XXIV Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Małopolski Zachodniej rozstrzygnięty

Kacper Gob   26 lutego b.r.   w Auli naszego liceum odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: ”Prawdziwa radość jest rzeczą poważną” i choć nie był oczywisty, wymagał dogłębnego przemyślenia, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia. Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji tytułowej sentencji, dostrzegając wieloaspektowość poruszanego zagadnienia, co na dodatek zostało poparte świetnym warsztatem krasomówczym.

Czytaj więcej...

Stypendium z Funduszu SALO

UWAGA!!! 

UCZNIOWIE KLAS II i III !!!

osiągający dobre wyniki w nauce,
mający trudną sytuację materialną lub rodzinną !!!

 

W dniach od 1 do 18 marca 2022r. będzie trwał
nabór wniosków o przyznanie stypendium
z Funduszu Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Wadowicach
na rok szkolny 2021/2022

Termin składania wniosków: do 18 marca 2022 roku

Miejsce pobrania i składania wniosków: w sekretariacie Liceum
(wzór wniosku i Regulamin dostępny na szkolnej www)

Wysokość stypendium: 200 złotych miesięcznie

 

 

word icowniosek i oświadczenie

word icoregulamin stypendium