Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

pol

 

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

 

Plan lekcji 2024/2025

Szkolny Konkurs Geograficzny już rozstrzygnięty!

konkursUroczyste rozdanie nagród w konkursie miało odbyć się 21 października 2020...

21 października 1520 r., czyli równo 500 lat temu, wydarzyła się rzecz niezwykła... Stefan Zweig na kartach swej powieści „Magellan” opisuje to następująco: „Wśród białych skał wznosi się wreszcie pagórek nad dziwacznie zarysowanym wybrzeżem i oto za cyplem lądu otwiera się głęboka zatoka o czarnej wodzie. Magellan wysłał na zwiad dwa statki, które wpłynęły do zatoki i płynęły tak przez trzy dni i nie dotarły do jej końca. Najprawdopodobniej zatem ów fiord, kanał, prowadzi na tak długo poszukiwany Pacyfik (...).

Czytaj więcej...

3 Etap Szkolnego Konkursu Geograficznego

konkurs15 października uczestnicy Szkolnego Konkursu Geograficznego zmierzyli się w trzecim etapie z tematem słynnej Wyprawy Magellana, która odbyła się w latach 1519-1522 i śmiałością zamierzeń oraz ogromem dokonań przebiła wszystko co wcześniej osiągnięto.

Konkursowicze zapoznali się z fragmentami powieści Stefana Zweiga pod tytułem „Magellan” i przystąpili do rozwiązywania testu wiedzy o wyprawie dookoła Ziemi.
Jednym z pytań było to: jakie przyprawy przywieźli marynarze na Victorii? Padały różne odpowiedzi… Pieprz, goździki, cynamon. Nigdy się tego nie dowiemy! Źródła podają ogólnie: 26 ton przypraw, ale tak drogocennych, że ładunek jednego okrętu stanowi całkowite odszkodowanie za tamte cztery statki — jest to rachunek, w którym strata dwustu ludzkich istnień równa się zeru...

Czytaj więcej...

Uwaga! Szkolny Konkurs Geograficzny powraca!

konkurs

         Przed nami etap 2 konkursu, którego tematem są szczyty KORONY BESKIDÓW POLSKICH. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu wiadomości dotyczącego 9 szczytów wchodzących w skład Korony Beskidów Polskich.

Etap 2 odbędzie się 8 października (czwartek) o 14.25 w sali nr 50.

Tydzień później – 15 października (czwartek) też o 14.25 w sali 50 odbędzie się etap 3 – decydujący. Tematem 3 etapu konkursu jest WYPRAWA FERDYNANDA MAGELLANA. Zadaniem uczestników będzie rozwiązanie testu wiedzy o tej wyprawie.

Czytaj więcej...

Szkolny Konkurs Geograficzny - drugi etap - 8 październik 2020r.

konkursW drugim etapie konkursu uczestnicy zmierzyli się z legendami i osobliwościami dotyczącymi najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich w Beskidach. Temat tego etapu nawiązuje do projektu, który od wielu już lat realizują uczniowie w naszej szkole zdobywając trofeum KORONY BESKIDÓW POLSKICH. Ten rok szkolny kończy nasz wieloletni projekt, w którym udział wzięło ponad 150 uczniów (i dwóch nauczycieli). Przez ostatnich 20 lat działalności SKKT, uczniowie naszej szkoły zrzeszeni w Kole byli ze mną i licznymi opiekunami na 53 wycieczkach w góry. Jubileuszowa – pięćdziesiąta wycieczka – odbyła się na Wysoką – najwyższy szczyt Pienin, który co prawda nie należy do 9 szczytów Korony Beskidów wg naszego Kanonu, ale zaliczany jest do niego przez pomysłodawców odznaki – bocheński oddział PTTK.

Czytaj więcej...

Laureaci I etapu Szkolnego Konkursu Geograficznego

Laureaci I ETAPU Szkolnego Konkursu Geograficznego z dnia 11.03.2020

1. Róża Wilkońska i Sonia Blak ex aequo! po 16pkt
3. Seweryn Lizak 14,4pkt
4. Alicja Gałosz, Ola Trafiał i Marzena Mierniczak ex aequo po 12,8pkt
7. Oliwia Matysiak, Emilia Jerdanek i Claudia Assad ex aequo po 12pkt
10. Ola Węgrzyn 11,2pkt.

To nasi laureaci, którzy odbiorą po 4 plusy z aktywności, a Róża i Sonia jeszcze dodatkowo po cztery plusy jako premię za zwycięstwo.

Ciekawostki...

Najtrudniejsze pytania:

Na zdjęciu znajduje się replika „Santa Porta”, czyli Świętych Drzwi prowadzących do Bazyliki św. Piotra w Watykanie i otwieranych przez papieży raz na 25 lat, w czasie Roku Jubileuszowego. Kopia tych drzwi stoi w jednej z sal Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach. Odpowiedź na to pytanie znała tylko Sonia!

drzwi

Poniżej widzimy pomnik żołnierzy Armii Czerwonej, która „wyzwalała” Polskę w czasie II Wojny Światowej. Pomnik ten stoi dzisiaj na terenie cmentarza wojskowego, na tyłach cmentarza komunalnego. Tylko dwie poprawne odpowiedzi!

rus

Tylko trzech uczestników rozpoznało ruiny dawnej cegielni, dzisiaj skład drewna i węgla oraz materiałów budowlanych położony przy ulicy Łazówka.

ceg

W związku z zawieszeniem zajęć szkolnych o terminie następnych etapów poinformuję wszystkich uczestników. Proszę o wpisanie sobie do bilecików liczby zdobytych punktów i pilne studiowanie zagadnień do II i III etapu.

Informację przygotował organizator konkursu – Rafał Cmunt