Rekrutacja ico

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

fb1

 

logowanie

 

rodzicuonet

„Peryskop" łączy ludzi!- jubileusz 25-lecia istnienia pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity

IMGP4606

  

 

Tytułowe hasło zdobiło koszulki jubileuszowe, które inicjator i od 25 lat opiekun gazety, zwany w stopce pisma „notorycznym wytwarzaczem twórczej atmosfery”, Henryk Odrozek wręczał wraz z dyplomami na międzypokoleniowym spotkaniu redaktorów „Peryskopu”, które odbyło się 3 grudnia b.r. w Auli I LO w Wadowicach.

 

 

 

 „To nasze dzisiejsze spotkanie w ramach obchodów 150-lecia liceum przygotowywałem już od września. Nie wszyscy „Peryskopowicze” z różnych pokoleń mogli przybyć, ale ta trzydziestka, która się pojawiła, dostarczyła mi dużo emocji, wynikajacych z „ożywienia” - dosłownego – wspomnień wspólnej pracy przy redagowaniu istniejącej nieprzerwanie najdłużej, w Małopolsce na pewno, a w Polsce być może, gazety szkolnej. Pisma wielokrotnie honorowanego w różnego rodzaju konkursach i rankingach: od ogólnopolskich po ten nasz powiatowy „O Laur Peryskopu”, którego laureatami od 2000 roku zostało 60 uczniów „Wadowity”. Te wspomnienia to także wspólne wyjazdy z reprezentantami redakcji i nagrodzonymi indywidualnie w konkursach centralnych do Warszawy, Łomży czy Wrocławia. To  ich samodzielne wyprawy nagrodowe za pracę w redakcji na obozy dziennikarskie, które udało mi się zorganizować nie tylko w Polsce, ale i do Niemiec i na Ukrainę. To łącznie w ciągu tych 25 lat prawie 500 autorów tekstów, prawie 2300 stron gazety i 10 osób, które studiowały lub właśnie teraz studiują dziennikarstwo. Ciekawostka – większość ukończyła klasy o profilu bardzo, bardzo niehumanistycznym, czyli można by zaryzykować twierdzenie, że praca w „Peryskopie” przeorientowała ich życiowe wybory.

 Chciałbym na zakończenie szczególnie mocno podkreślić: „Peryskopu” już dawno by nie było, gdyby nie to, że do dalszego nocnego ślęczenia nad korektami i składem czy często przez nich wspominanego upominania się o „deadliny”, łącznie z poszukiwaniem na korytarzach szkoły spoźniajacych się z tekstem autorów, motywują mnie zdolni, czasami wręcz wyjątkowo uzdolnieni i kreatywni ludzie, z którymi mogę współpracować przy redagowaniu naszej wspólnej gazety, a ona, jak to peryskop (patrz winieta), ma się, cytuję z deklaracji programowej: „niepodziewanie wynurzać i uważnie obserwować”. Za to chciałbym im jeszcze raz z całego serca podziękować, a szczegółowa relacja z dzisiejszego spotkania i podsumowanie 25- lecia z konkretami tych podziękowań ukaże się kolejnym numerze „Peryskopu”, dostępnym od 19 grudnia w sklepiku na skrzyżowaniu Wojtyłów i Lwowskiej oraz w naszej szkolnej kawierence „U Szefa” - powiedział założyciel i opiekun gazety.

Na spotkaniu pojawiły się zarówno osoby z pierwszego składu z grudnia 1991 roku, jak i aktualni członkowie redakcji. Była to rzeczywista, ponad dwugodzinna wymiana doświadczeń, ciekawostek, anegdot. Okazało się, tak jak na pamiątkowym zdjęciu kończącym spotkanie, że „Peryskop” łączy ludzi – naprawdę.

 

Dodajmy, że koszulki i pamiątkowe dyplomy otrzymali także wspierający w różnej formie działalność redakcji: dyrektor I LO Janina Turek, starosta Bartosz Kaliński i wicestarosta Andrzej Górecki z Zarządu Powiatu Wadowickiego, przewodniczący Rady Rodziców  Paweł Adamik oraz przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga.

 

 

 

 mgr Henryk Odrozek