Rekrutacja ico

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

fb1

 

logowanie

 

rodzicuonet

„WYŁAWIANIE TALENTÓW” - XVIII POWIATOWY KONKURS „O LAUR PERYSKOPU” ROZSTRZYGNIĘTY

12

  

To już po raz osiemnasty
8 kwietnia b.r.
w Auli Papieskiej I LO im.Marcina Wadowity
rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów
ze szkół ponadgimnazjalnych
powiatu wadowickiego.

 

 

Jury w składzie: Ewa Czaicka – wieloletni metodyk języka polskiego, Dorota Bosak – Żeglińska – nauczyciel języka polskiego, Bogdan Szpila– dziennikarz „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu 29 reportaży i felietonów  miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.


W obecności przedstawicieli organizatora – Janiny Turek, dyrektora I LO im. Wadowity oraz Marii Talagi, przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO – wręczono nagrodę Grand Prix Martynie Guzdek z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za poruszjący reportaż „Ciąża – pierwszy stopień do czego?”. Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii felieton zajęła Natalia Wróbel z  LO w Andrychowie za dojrzałość i umiejętność refleksyjnego opowiadania o sprawach pozornie banalnych. Z kolei I miejsce w kategorii reportażu przypadło Wiktorii Kierczak z LO w Andrychowie za wzruszający tekst o babci, wieźniarce obozu w  Auschwitz pt. „Skazana za dobroć”. II miejsca za reportaż „Nastaw GPS na milość” otrzymała Karolina Żeglińska z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, która rozpropagowała w dobrej dziennikarsko formie działalność tytułowego Stowarzyszenia GPS (nazwa od włoskiego brzmienia imienia JPII Giovanni Paolo Secondo), utworzonego w okresie przygotowań  do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Do tego właśnie czasu nawiązała w swoim, nagrodzonym III miejscem, reportażu Adrianna Siwik z redakcji „Peryskopu”, ale na kanwie miłości, która zrodziła się między wolontariuszami z zupełnie odmiennych kręgów kulturowych. Podobnej tematyce poświęcona była praca Sylwii Kościelniak z ZS nr 3 im.ks. Józefa Tischnera pt. „Czy potrzebujemy nowych świętych?”, której przyznał swą tradycyjną nagrodę za „krzewienie wartości chrześcijańskich” radny Powiatu Wadowickiego Józef Łasak. Spore ożywienie wśród zgromadzonych wywołała dyskusja o felietonach laureata III nagrody i I wyróżnienia w tej kategorii Łukasza Korzeniowskiego z I LO im. Marcina Wadowity (redakcja „Peryskopu”) m.in. o kreowaniu falszywych celebrytów i zamieszaniu wokół likwidacji gimnazjów, a także felieton Emilii Miodońskiej (redakcja „Peryskopu”) o przełamywaniu obojętności i nieocenianiu ludzi „po pozorach”.Ciekawostką tegorocznej rywalizacji był tekst zdobywczyni II nagrody  Marty Ochman  (redakcja „Peryskopu”), która niekonwencjonalnie, ale i refleksyjnie nawiązała do twórczości i legendy zespołu „The Beatles”, a także felieton oparty o nawiązania do „Ferdydurke” Gombrowicza Marty Sztafińskiej z LO w Andrychowie. Dodajmy, że Łukasz znalazł się w ścisłym gronie 12 finalistów (sposród 483 uczestników) X Ogólnopolskiego Konkursu na Felieton pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, który zostanie rozstrzygnięty 24 kwietnia na jubileuszowej Gali we Wrocławiu, a dodatkową nagrodą dla Marty Ochman będzie publikacja jej felietonu na stronach portalu WadowiceOnline, którego właścicel jest znanym fanem tej supergrupy. Można powiedzieć, że wahadło sukcesów wychyliło się kolejny rok z rzędu w stronę młodych publicystów z I LO im. Marcina Wadowity, którzy zgarnęli ponad połowę wszystkich nagród i wyróżnień.

 
Jury oraz patron konkursu i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy - Niemczyk z LO w Andrychowie, Piotra Janusiewicza z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, Jolanty Gębali z ZS nr  3 im. ks. Józefa Tischnera w Wadowicach oraz tradycyjnie opiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka.

Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok!

mgr Henryk Odrozek