Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

pol

 

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

 

Plan lekcji 2024/2025

Klasa 2e w Oświęcimiu w ramach projektu „Małopolska pamięta”

2eDnia 24 października 2017 roku pojechaliśmy na dwudniową wycieczkę do Oświęcimia w ramach projektu “Małopolska pamięta”. Pierwszym przystankiem naszej podróży był Obóz Koncentracyjny Auschwitz. Poznaliśmy historię i przyczyny powstania obozu. Oprócz chodzenia po wydeptanych ciężarem smutku ścieżkach przez więźniów, poznaliśmy bliżej ich historie i los. Widzieliśmy popularną bramę z napisem “Arbeit macht Frei”. Z każdą chwilą byliśmy coraz bardziej poruszeni ekspozycjami jak na przykład na widok obciętych włosów czy rzeczy odebranych nieświadomym ludziom. Widzieliśmy też komorę gazową, piece i szubienicę. Następnie przejechaliśmy do niedaleko położonego obozu Brzezinka.

 

photo1Tam zobaczyliśmy historyczne tory i oryginalny wagon bydlęcy, którym przywożono więźniów. Na pewno każdemu z nas zakręciła się łza w oku, kiedy szliśmy drogą, którą pokonały tysiące więźniów w przeszłości. Po pouczającej lekcji historii odwiedziliśmy Centrum Żydowskie znajdujące się w zabytkowej synagodze w sercu Oświęcimia. Poznaliśmy historię tego miejsca, a potem odbyły się warsztaty. Każda grupa dostała zadanie, a później prezentowała efekty swojej pracy. Dzięki temu poznaliśmy szczegóły judaizmu. Jeszcze tego samego dnia usłyszeliśmy wykład na temat propagandy. Uświadomił nam, że łatwo jest jej ulec. Poznaliśmy też sposoby tworzenia propagandy w XX wieku przez naszych byłych oprawców. Drugiego dnia odwiedziliśmy Bibliotekę w Oświęcimiu. Tam usłyszeliśmy dwa kolejne wykłady. Pierwszy z nich był na temat emigracji i imigracji Polaków po II wojnie światowej. Po wykładzie rozmawialiśmy o dzisiejszym uchodźctwie. Dzięki drugiemu dowiedzieliśmy się sporo na temat ludobójstwa w Rwandzie. Poznaliśmy szczegóły, które nas zszokowały. Na koniec zostaliśmy oprowadzeni po nowoczesnej bibliotece i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Ten wyjazd na pewno poszerzył naszą wiedzę o XX wieku i historii Polaków. Warto wspomnieć, że szczegóły naszej wycieczki zostały opisane na stronie Facebook Oświęcimskie Forum Praw Człowieka. https://www.facebook.com/oswiecimskieforumprawczlowieka/

Marta Ochman