Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

„Z pasji poczęte” - XX Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

1       Tradycyjnie już w kwietniu w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jubileusz Konkursu stał się dla przewodniczącej Rady Powiaty Wadowickiego Zofii Kaczyńskiej okazją do podkreślenia szczególnej roli nauczycieli – opiekunów, którzy wspomagają rozwój młodych ludzi, inspirując i wspierając ich dziennikarską pasję.

 

Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczyciel języka polskiego z CKUiZ nr 2 w Wadowicach, Bogdan Szpila– dziennikarz „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu 31 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

     W obecności przedstawicieli organizatora – Janiny Turek, dyrektora I LO im. Wadowity oraz Marii Talagi, przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO – wręczono nagrodę Grand Prix Łukaszowi Korzeniowskiemu z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za przewrotny, dający do myślenia felieton „JPII na 2137%”. Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii reportaż zajęła Martyna Kaleciak z LO w Andrychowie za dojrzałość i umiejętność refleksyjnego opowiedzenia wzruszającej historii rodzinnej w tekście zatytułowanym „Podwójne (nie) szczęście”. Z kolei I miejsce w kategorii felieton przypadło Dawidowi Madejowi z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej za dowcipnie napisany tekst o ważnym problemie społecznym - konieczności szczepień pt. „Szczepienie Szczepionków”. Dodajmy, że inspiracja do tego felietonu, czyli mama i mała siostrzyczka Dawida, pojawili się wraz z nim na rozstrzygnięciu konkursu. II miejsca za reportaż „Równe i równiejsi” otrzymała Klara Zima z I LO im. Wadowity,która opisała mało znane większości odbiorców środowisko dziewcząt i dorosłych zajmujących się piłką nożną kobiet, nie unikając krytycznej oceny niewłaściwych, jej zdaniem, zjawisk. Do problemu trudności w komunikacji międzyludzkiej, zdominowanej współcześnie przez smartfony i „fejsy”, nawiązała w nagrodzonym II nagrodą felietonie Marta Ochman z I LO im. Marcina Wadowity (redakcja „Peryskopu”), otrzymując także III nagrodę w kategorii reportaż za pracę „Solidarność” o potrzebie wspierania ludzi dotkniętych nieszczęściami losowymi. Listę nagrodzonych zamknęła w tym roku Angelika Leśniak z LO w Andrychowie za sprawnie napisany felieton „kopiuj-wklej”. Charakterystyczną dla tegorocznej edycji konkursu różnorodność tematyki potwierdzaja teksty autorów wyróżnionych prac. Felietonistki Martyna Kudłacik (wadowicki „Peryskop”) i Edyta Ślęzak z kalwaryjskiego ZSiPO zajęły się zagadnieniami wpływu tzw. influencerów na opinie młodych ludzi oraz ochroną środowiska przed zalewem „plastiku”, zaś autorzy reportaży z LO Andrychów Marcin Łaźny, Katarzyna Kudłacik i Jan Banat niezwykłością pozornie banalnych wydarzeń i fascynacją rapem. Ciekawe ujęcie tematyki powołania do kapłaństwa zaowocowało dla Emilii Miodońskiej z wadowickiego „Peryskopu” zarówno wyróżnieniem w konkursie głównym, jak i Nagrodę Specjalną za „krzewienie wartości chrzesijańskich” ufundowaną przez redaktora naczelnego pisma katolickiego „Carolus” Józefa Łasaka.

Jury oraz patron konkursu i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy - Niemczyk z LO w Andrychowie, Elżbiety Karelus z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz tradycyjnie opiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka.

Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok!

mgr Henryk Odrozek