Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

 

logo ok1

 

 herb1

bip

cke

pobrane

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

NARODOWE CZYTANIE 2019

nc2019

 „ Jeżeli powieść jest zwierciadłem, w którym człowiek, pokolenie, ludzkość przejrzeć się mogą z zewnątrz i wewnątrz, od stóp do głowy, to nowelę można poczytywać za taki ułamek zwierciadła, w którym odbija się tylko jedno oko, jeden uśmiech, jedna łza, jeden grymas twarzy, jedno poruszenie duszy. I kiedy w zwierciadle powieści wszystkie szczegóły związane z sobą w rozległą harmonijną całość odbijają się długo i aż do najdalszej swej głębi, szczególik przez zwierciadełko noweli ukazywany przemyka szybko, zręcznie, jak najwykwintniej, pozostawiając wrażenie czegoś zaczętego a niedokończonego, ciekawego a nieuzupełnionego, co bez gwałtu i nakazywania, łagodnie, czasem nawet pieszczotliwie myśl i uczucia do życia i ruchu pobudza“.

 

Tak obrazowo o noweli pisała niegdyś Eliza Orzeszkowa. O tym, czy miała rację, przekonać się będzie można w sobotę 7 września w Auli Papieskiej o godzinie 9.00 podczas kolejnej edycji Narodowego Czytania. Spotkamy się tam, aby przeglądając się w owym „zwierciadełku”, sprawdzić, czy zobaczymy w nim choćby ułamek swojego oblicza. Wybrane fragmenty ośmiu nowel (Dobra pani Elizy Orzeszkowej, Dym Marii Konopnickiej, Katarynka Bolesława Prusa, Mój ojciec wstępuje do strażaków Brunona Schulza, Orka Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki wrony…” Stefana Żeromskiego, Sachem Henryka Sienkiewicza, Sawa Henryka Rzewuskiego) czekają na chętnych u niżej podpisanych od wtorku 3 września.

Katarzyna Jamka i Anna Wnęk