logo ok1

 

 herb1

bip

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 

XxY

 

rodzicuonet

1519 roku, dokładnie 500 lat temu, Ferdynand Magellan rozpoczął pierwszą w historii wyprawę dookoła świata!

Magelan500 lat temu
20 września 1519portugalski żeglarz i odkrywca Ferdynand Magellan rozpoczął pierwszą w historii wyprawę dookoła świata. Z Sewilli wyruszył na pięciu statkach z liczącą 270 członków załogą. Po trzech latach, 6 września 1522 roku, na statku noszącym nazwę "Victoria" do macierzystego portu wróciło 18 krańcowo wyczerpanych zdobywców świata. Samego Magellana nie było już wśród żywych.

 

Narodziny wielkiego żeglarza
Magellan urodził się w 1480 r. Jak podają kronikarze, zawsze interesowała go historia i geografia. Po raz pierwszy wypłynął w morze w 1505 roku. Kierunkiem były Indie. W 1517 roku, na skutek różnych kolei losu, Portugalczyk rozpoczął służbę u hiszpańskiego króla.

Przez Atlantyk
W swą najważniejszą podróż Magellan wyruszył z Hiszpanii drogą zachodnią, czyli przez Ocean Atlantycki, w stronę Wysp Korzennych w Archipelagu Malajskim. Podejrzewał, że przeprawa właśnie tą drogą, choć pionierska i niebezpieczna, może zakończyć się sukcesem i zapewni Hiszpanii dostęp do niezwykle cennych zasobów. Król nie poskąpił pieniędzy na wyprawę. W grudniu załoga zobaczyła brzegi Brazylii. Po dwóch miesiącach postoju i uzupełnieniu zapasów śmiałkowie ruszyli w dalszą drogę. Magellan wciąż szukał przejścia na morza po drugiej stronie lądu amerykańskiego. Zimę postanowił spędzić u wybrzeży Argentyny. Bunt załogi, nieudane próby odnalezienia właściwej drogi wstrzymywały podróż. Przejście zostało odnalezione dopiero w październiku 1520. Cztery statki pokonały 370 mil niebezpiecznej drogi. Dowódca nazwał tą cieśninę Wszystkich Świętych.

Przez Ocean Spokojny
Ostatecznie na wody Pacyfiku żeglarze wypłynęli w listopadzie 1520. Wody przez cały pierwszy etap podróży były spokojne, dlatego Magellan nazwał odkryty przez siebie akwen "Spokojnym". W kronice ze swej okołoziemskiej wyprawy Portugalczyk zapisał:

„W środę 28 listopada wyszliśmy z cieśniny i wpłynęliśmy na ocean, który później nazwaliśmy Spokojnym. Żeglowaliśmy nim przez trzy miesiące i 20 dni. Głód doprowadził nas do tego, że zjedliśmy skórę, w którą owinięte były reje.”

Magelan1

Śmierć wielkiego odkrywcy
Wyprawa skończyła się dla wielkiego podróżnika tragicznie. Zginął 27 kwietnia 1521 roku w potyczce z ludnością tubylczą na wyspie Mactan na Filipinach. Wraz z nim śmierć poniosła część załogi. Pozostali przy życiu żeglarze powrócili do Hiszpanii na jednym statku, zdziesiątkowani przez głód i choroby, ale z ładunkiem, który okazał się cenniejszy niż złoto. Były nim przyprawy. Człowiek, który zainwestował pieniądze w wyprawę Magellana, mimo poniesionych strat, został bogaczem. Przywiezione ok. 26 ton goździków sprzedał za zawrotną sumę ok. miliona dzisiejszych dolarów.

Dookoła świata
Największym dokonaniem tej wyprawy było udowodnienie, że Ziemia nie jest płaska, że mimo ogromnych rozmiarów, da się ją opłynąć. Przy okazji odkryto efekt Linii Zmiany Daty, który wywołuje zamieszanie w kalendarzu za każdym razem kiedy człowiek okrąża Ziemię. Wyprawa okazała się też sukcesem ekonomicznym – a nowy świat początkiem wielkich fortun. Marynarze Magellana przywieźli do Europy ziemniaki i tytoń oraz opisy wielu nieznanych dotąd roślin i zwierząt. Na pamiątkę tej wyprawy, na mapie świata, cieśnina łącząca Ocean Atlantycki i Spokojny, a oddzielająca Amerykę Południową i Ziemię Ognistą nazwaną Cieśniną Magellana. Na niebie Magellan ma swoje dwa obłoki, znane mieszkańcom półkuli południowej od dawien dawna. Europejczycy dowiedzieli się o ich istnieniu od marynarzy wyprawy dookoła świata. Na ekrany kin wchodzi właśnie animowany film pt „Wyprawa Magellana”, który jest jubileuszowym ukłonem dla wielkiego żeglarza.

Magelan2Magelan3  

Artykuł przygotowali: Oliwia Korczak z klasy 1BSP i Rafał Cmunt

Źródła:

Informacje o wyprawie zaczerpnęliśmy ze strony https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/733444,500-lat-temu-wyruszyla-wyprawa-Magellana

O Obłokach Magellana możesz poczytać na stronie https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/grzegorz-jasinski/autor/news-maly-oblok-magellana-piekniejszy-niz-kiedykolwiek,nId,952257

Opis i recenzje filmu „Wyprawa Magellana” znajdziesz na portalu filmweb https://www.filmweb.pl/film/Wyprawa+Magellana-2019-834701