Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

Nasze dziewczyny dzielnie się spisały!

Amelia i OLA24 lutego b.r. w ścisłym reżimie sanitarnym w Auli I LO im. Marcina Wadowity odbył się po raz kolejny półfinał regionalny Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: ”Wojny nie mają zwycięzców” i choć nie był łatwy, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikajac „łatwego” patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia. Najlepsi mówcy wyłonieni w eliminacjach lokalnych zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji tytułowej sentencji, dostrzegając wieloaspektowość poruszanego zagadnienia, co na dodatek zostało poparte świetnym warsztatem krasomówczym.

Według słów członków jury: Tamary Wiecheć, kierownika działu Animacji Kulturalnej Wadowickiego Centrum Kultury oraz Doroty Bosak - Żeglińskiej , nauczycielki języka polskiego w CKUiZ nr 2 w Wadowicach najbardziej ujmująco i przekonywująco zarazem sens tematu wybrzmiał w przemówieniach trzech oratorek, którzy zajęły czołowe lokaty. Zwyciężyła Zuzanna Kapela z Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie, drugie miejsce zajęła Iwona Smolec z tej samej placówki, a trzecie – startująca po raz trzeci z rzędu – Edyta Ślęzak z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej. Postanowiono przyznać wyróżnienie I stopnia Oliwii Chrząszcz z LO nr I w Suchej Beskidzkiej. Laureatem Nagrody Publiczności została Iwona Smolec.

Dodatkowe wyróżnienia II i III stopnia przyznano Lilianie Zagórdzie z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Agnieszce Bogacz z I LO w Andrychowie. Gospodarzem imprezy była dyrektor I LO im Marcina Wadowity Janina Turek oraz zaproszona jak co roku przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga, zaś nagrody, które ufundowało tradycyjnie Starostwo Powiatowe w Wadowicach, wręczała wicestarosta Beata Smolec.

Decyzją jury do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się 5 marca b.r. w pięknej sali Sejmu Śląskiego w Katowicach, zakwalifikowano laureatki trzech pierwszych miejsc oraz I wyróżnienia. Na trójkę najlepszych w „finale finałów” czeka wycieczka do Brukseli połączona ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego. Naszą szkołę reprezentowały Amelia Paździora i Ola Dębska, które w ekspresowym tempie pięciu dni przygotowały przemówienia i po dwóch próbach online zostały rzucone na głęboką wodę publicznego występu przed jury i gronem w większości już doświadczonych w tej materii koleżanek i kolegów. Dlaczego tak? Otóż nasz murowany faworyt, zeszłoroczny finalista zawodów centralnych Marcin Płonka z 3e z dużym powodzeniem startuje w kolejnych etapach Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, a jako perfekcjonista nie chciał i nie mógł angażować się jednocześnie w dwa duże projekty i w końcu musiał wybrać.Dlatego chapeaux bas dla dziewczyn za wolę walki i zaangażowanie, a zdobyte doświadczenia będą mogły, jeśli zechcą, wykorzystać w przyszłym roku. I na koniec moja wypowiedź dla mediów:

Podziwam tych młodych ludzi, że tak osobiście i bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o trudnych sprawach także przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i tradycji rodzinnej. Ta refleksyjność, umiejętność oderwania się od FORMY publicznych wystąpień obserwowanych w mediach - to WARTOŚĆ. Nasz konkurs pozwala ją wyartykułować i należy tylko mieć nadzieję, że „proza życia” nie zabije w przyszłości w tych młodych ludziach ich młodzieńczej wrażliwości i naturalności. Warto podkreślić, że w tym roku organizatorzy w uznaniu jakości reprezentantów naszego półfinału z lat poprzednich zdecydowali się nam przyznać aż 4 miejsca finale centralnym – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, wieloletni organizator konkursu.

Dodajmy, że organizowana po raz dwudziesty trzeci impreza odbywa się nieodmiennie pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rady Języka Polskiego.

mgr Henryk Odrozek