Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

Publicyści „Peryskopu” – znowu zdecydowanie najlepsi!

Laur 2022 2

23 kwietnia b.r. w Auli Papieskiej I LO im. Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół średnich powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczycielka języka polskiego, Bogdan Szpila– dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu 30 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

 

   W obecności przedstawicieli organizatora – Janiny Turek, dyrektora I LO im. Marcina Wadowityi Marii Talagi, przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO oraz wicestarosty Beaty Smolec i przewodniczącej Rady Powiatu Wadowickiego Zofii Kaczyńskiej – wręczono nagrodę Grand Prix za najlepszy tekst konkursu Mai Janoszek z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za poruszający reportaż „O jedną wiosnę dłużej...” o miłości ponad wszystko. Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w tej samej kategorii zajęła jej redakcyjna koleżanka Aleksandra Dębska za dojrzałość w podjęciu tematu anoreksji. Warto dodać, że Oli przyznano także trzecią nagrodę i I wyróżnienie za kolejne reportaże o autyzmie i o wyprawie na granicę polsko – ukraińską, co jest ewenementem w tym konkursie – taka dominacja jednej wyjątkowo uzdolnionej publicystki. Właśnie dlatego otrzymała również nagrodę prywatną ufundowaną przez Karinę Polak, wybitną „Peryskopowiczkę” z przeszłości, dla najbardziej uhonorowanej nagrodami reprezentantki „Wadowity” Z kolei I miejsce w kategorii felieton przypadło Mikołajowi Młockowi z I LO w Andrychowie za dowcipne podjęcie zagadnienia ”koń, jaki jest, każdy widzi?”. II miejsca dla jego koleżanki Gabrieli Mrzygłód za tekst o uzależnieniu od gier komputerowych, a trzecią nagrodę przyznano Joannie Rubaszewskiej z CKUiZ nr 1 w Wadowicach, która ciekawie podjęła rozważania na temat tego, czym jest prawdziwy talent. Na koniec warto wspomnieć, że II nagrodę w kategorii reportaż wręczono Martynie Żak z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej zestawiającej wspomnienia z II wojny światowej ze zbrodniczą wojną na Ukrainie w 80 lat później (podobny temat podjęła także Gabriela Borek z ZS CKU w Radoczy, a pochodząca z Ukrainy, ale mieszkająca już trzeci rok w Polsce uczennica „Wadowity” Ania Rozhko napisała o uchodźcach ze swojego rodzinnego kraju – obie otrzymały wyróżnienia wraz z opisującą niezłomną mimo niepełnosprawności kobietę Dagmarą Bałys, także z „Wadowity”). Podsumowując, można powiedzieć, że wahadło sukcesów wychyliło się kolejny rok z rzędu w stronę młodych publicystów z I LO im. Marcina Wadowity, którzy zgarnęli połowę wszystkich nagród i wyróżnień, w tym Grand Prix, zaś jurorzy podkreślili zdecydowanie wyższy w tym roku poziom reportaży w stosunku do felietonów.

 

 

Jury oraz patron konkursu i fundator nagród Starostwo Powiatowe w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Elżbiety Karelus z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej, Joanny Bolek zCKZiU nr 1 im. ks. Józefa Tischnera w Wadowicach, Joanny Czarneckiej i Magdaleny Biel z I LO w Andrychowie, Pawła Kubaszewskiego z ZS CKU w Radoczy oraz tradycyjnieopiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka.

Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok!

mgr Henryk Odrozek