Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?    Cyberbezpieczeństwo
ROZUMIEM

plan

 

logo ok1

 

 herb1

bip

 

cke

pobrane

1632216501

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 esa_ose.jpg

 

XxY

 

rodzicuonet

”Peryskopowiczki” – DOMINATORKI, chociaż KRÓLOWA jest tylko jedna!

wszyscy13 kwietnia b.r. w Auli Papieskiej naszej szkoły rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół średnich powiatu wadowickiego w XXV Powiatowym Konkursie Publicystycznym „O Laur Peryskopu”. Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczycielka języka polskiego, Bogdan Szpila – dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu 36 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac.

Po otwarciu kopert z nazwiskami ukrytymi pod pseudonimami okazało się, że podobnie jak w zeszłym roku absolutnymi dominatorkami okazały się dziennikarki naszej szkolnej gazety „Peryskop”, a pośród nich Królowa edycji 2024, czyli Maja Janoszek, która, zdobywając po raz pierwszy w historii konkursu aż 58 punktów na 60 możliwych, ustrzeliła nie tylko Grand Prix za najlepszy tekst konkursu, czyli poruszający reportaż „Cichosza”” o stopniowej destrukcji osobowości po utracie słuchu w wieku 20 lat, ale i I II miejsce w kategorii reportaż za znakomicie udokumentowane teksty o powojennej traumie, która nie pozwala normalnie żyć oraz ratowaniu Żydów w pobliskiej nam Suchej Beskidzkiej, a doprawiła to jeszcze wyróżnieniem za felieton napisanym pod wiele mówiącym pseudonimem „Zdolniacha” . No co tu dużo gadać – podniosła poziom spektakularnie, a niewiele jej ustępowały w punktacji: Emilia Brańka, która miała pomysł na reportaż o poszukiwaniu przodków, czyli genealogii (III nagroda) oraz Ola Piontek za felieton o „Dzieciach X” i reportaż „Mamadżerki i sharenting” - I wyróżnienia) Czyżby więc rodziła się wadowicka szkoła reportażu? Nie chcę zapeszać, ale ...jeżeli te werdykty potwierdzi także nagrodami profesjonalne jury małopolskiego Festiwalu Artystycznego Młodzieży w maju, to chyba tak!

Nagrody, ufundowane tradycyjnie przez Starostwo Powiatowe, wręczała pani dyrektor Janina Turek oraz pani Maria Talaga, przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO. Oprócz naszych dominatorek kilka pozostałych wyróżnień i nagród zdobyły dziewczęta z I LO w Andrychowie (1), ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej (3) oraz CKZiU im. J Tischnera w Wadowicach (1).

Laureatom i ich opiekunom gratulujemy – i do zobaczenia za rok!

mgr Henryk Odrozek