logo ok1

 

 herb1

bip

 logo szk pam

fb1

 

zwolnien

 

logowanie

 

XxY

 

rodzicuonet

NASI NA ANTYPODACH...

laureaci

Za nami kolejna, już szósta edycja konkursu geograficznego

ANTYPODY ZNANE – NIEZNANE,

organizowanego przez Towarzystwo Naukowe Australii, Nowej Zelandii i Oceanii (ANZORA).

W konkursie, w eliminacjach szkolnych wzięło udział w listopadzie ponad 330 uczniów z 41 szkół z naszego województwa, wzięli w nich udział również uczniowie z naszej szkoły.

 

Etap szkolny polegał na rozwiązaniu testu wiedzy o Australii, Nowej Zelandii i Oceanii. Najlepsi z eliminacji szkolnych, w liczbie 82 uczniów, zostali zakwalifikowani do drugiego (finałowego) etapu, który odbył się w lutym 2015 roku w Krakowie. Z naszej szkoły do zawodów finałowych zakwalifikowali się: Marysia Cmunt z klasy 1f, Andrzej Radoń z klasy 1b, Tomek Kurzak z klasy 2f i Wojtek Tutaj z klasy 2e.

Przygotowując się do finału, wzięliśmy udział w pierwszej w Polsce konferencji naukowej nt. „Vanuatu – 34 lata niepodległości”, zorganizowanej w grudniu w Państwowej Akademii Umiejętności w Krakowie. Ten młody i niewielki, wyspiarski kraj na Pacyfiku był tematem przewodnim konkursu. Z uwagi na egzotykę zagadnienia i skromne źródła informacji bardzo trudno było się do tego tematu przygotować. Ale daliśmy radę! Wśród laureatów tegorocznej edycji (pierwsza dziesiątka) znalazła się nasza trójka: Marysia, Andrzej i Tomek, a Wojtkowi zabrakło niewiele (zajął 13 miejsce).
Nagrody w konkursie były jak zwykle bardzo oryginalne. Zwycięzca zdobył wykonany przez australijskich Aborygenów bumerang i skórę z kangura! Pełna lista laureatów i więcej informacji o konkursie oraz tym regionie świata można znaleźć na stronie www.anzora.org.

a-z-n-iv-wzor11

Opowiadał opiekun konkursu - mgr Rafał Cmunt